Preview Mode Links will not work in preview mode

Technologický podcast SHARE | Živé.sk | HernáZóna.sk


Jan 25, 2023

Vladimír Bilčík je jediným Slovákom vo vyšetrovacom výbore Európskeho parlamentu pre ilegálne použitie špionážneho softvéru.

Špionážny program Pegasus, za ktorým stojí izraelská spoločnosť NSO Group, vznikol ako nástroj na boj proti zločinu a terorizmu. No od roku 2016, kedy bol prvýkrát uvedený na trh, ho podľa dostupných informácií niektoré krajiny opakovane zneužívali na zastrašovanie a umlčiavanie novinárov, aktivistov či umelcov i diskreditáciu vládnej opozície.

Do kauzy je pravdepodobne zapletených aj niekoľko členských štátov Európskej únie, vrátane dvoch našich susedov, Poľska a Maďarska.

Európsky parlament preto zriadil špeciálny vyšetrovací výbor pre využívanie softvéru Pegasus a jemu podobných nástrojov, do ktorého patrí aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu – občianska demokracia).

Redaktor Živé.sk Maroš Žofčin sa s ním v Technologickom podcaste SHARE zhováral o podrobnostiach tejto kauzy, výsledkoch vyšetrovania aj možnej zmene legislatívy, ktorá by do budúcna zabránila podobnému zneužitiu špionážnych programov.

V podcaste sa tiež dozviete, ako chce výbor motivovať výrobcov softvéru k odhaľovaniu zraniteľností, či kedy by sa jeho závery mohli pretaviť do konkrétnych zákonov.

Viac na - https://zive.aktuality.sk/clanok/s9Bo7Oa/najmenej-14-vlad-eu-zakupilo-spionazny-softver-musime-sa-s-tym-naucit-zit-vravi-slovensky-europoslanec-bilcik/ 

Nie ste si istí, ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Pozrite si nášho sprievodcu podcastovými appkami:

TIP: https://zive.aktuality.sk/clanok/KaFWa78/ako-na-podcasty-aj-aplikacie-zadarmo-ponukaju-mnohe-funkcie-navyse

Podcast spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.skNa odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple PodcastsGoogle PodcastsSpotify alebo Deezer.

NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.